SVRider.dk Forum
Forumliv => Lidt af hvert => Emne startet af: Ulvehaar efter December 11, 2009, 03:57:30 pm
-
Der er sgu altid så meget snak frem og tilbage om hvad en brugt dit og dat er værd. Sælger synes jo som oftest at lige præcis hans/hendes motorcykel er enormt meget værd, og prisen er fast o.s.v.. Køber prøver selvfølgelig at prutte prisen ned, om ikke andet så for princippets skyld, men vil sjældent betale udbudsprisen. Det bringer mig frem til min egentlige pointe;
Hvorfor er det så hemmeligt hvad vi sælger og køber vores elskede motorcykler for? Er det frygten for at have betalt alt for meget eller solgt alt for billigt? Det er vel ikke nogen hemlighed, at det er de færreste der gør en god forretning på køb og salg af motorcykler, det er jeg da ihvertfald et levende bevis på. Så hvorfor går vi så stille med dørene? Andre kunne måske have glæde af, hvad der egentlig bliver betalt for de motorcykler de går og kigger på.
Det må være slut nu! Lad mig være den første til at trække gardinerne fra;
Jeg solgte fornylig en meget flot og velholdt sort Suzuki SV1000 K6. Den havde gået 22.000 km., og havde en lang liste af ekstraudstyr, deriblandt Blueflame udstødninger, Powercommander, org. plov og hugger, gearindikator m.m.m..
Den blev justeret på prisen et par gange, men endte på 77.000 kr. Ved fremvisningen blev der slået 2500 kr. yderligere af, og så blev den solgt på stedet for 74.500 kr..
Alt for lidt selvfølgelig :wink:
Håber i andre er med på legen, om ikke andet så for min egen nysgerrigheds skyld :D
-
Efter 361 dage og 9750km på vejen, montering af Akrapovic potter, indfarvet plov + hugger + sædeskal, Rizoma håndtag + spejle + styrender, kostede min SV1000 K4 100.000kr + levering hos Steens MC i Esbjerg. Cyklen var pletfri og med de originale dæk som var helt slidt flade på midten, så det var åbenbart en Johnny_Ligeud der havde bygget den.
Efter lidt fisen / prutten og hoppen op og ned, endte jeg med cyklen, levering (dvs nummerplade og vask) en Oxford lås, et par handsker, et par støvler og en tanktaske for 99.500kr kontant.
3 sæsoner + 69.000km efter, er der viftet med 44.000kr for øjnene af mig som skulle udgøre det for købsprisen. Den er altid møgbeskidt fordi den altid kører, har fået anden forgaffel + bagdæmper og en masse andre ting som gør at jeg elsker hver en skrue af den, og HAR set i øjnene at den aldrig bliver solgt. De 44.000 kroner er selvfølgelig alt for lidt efter min mening, men kigger man på stand og kørte kilometer, er det nok ca hvad man får for den - deraf "aldrig sælges"... :mrgreen:
-
Og alligevel er den altid "til salg" :wink:
-
Købte en 650 der stod helt standard for 50.000 i slutningen af 2008. Cyklen stod ikke særlig pæn, så den trængte til en pudsning, men derudover fejlede den intet. Derudover var den fra 2005.
Der skulle så ligges en del penge til ekstraudstyr, hvilket man som køber ikke regner med, før man står med udgiften :)
-
Hej,ja vi har lige indkøbt først en koksgrå SV650S K6 registreret i 2007 med alt det lækre udstyr og kun 8500km til 63000.-Derefter en flot rød SV650S K5 registreret 2005 med kåbe, hugger med mere med 16500km til bare 50.000.- :tie: vildt billigt. Den koksgrå er hentet i Tyskland men ikke af mig. Den er i fejlfri stand. Den røde er også i rimelig stand men trænger efter min mening til til min kærlige hånd, voks og autosol med mere, til foråret :lol:
-
Jeg solgte denne sidste år, de sidste dage i Juli.
http://www.motorcykelgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=11167 (http://www.motorcykelgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=11167)
Solgt til kr. 75.000, en super pris, jeg kørte 15.000km gratis på den og fik dækket alle udgifter til ekstraudstyr. 3 dage senere købte jeg en 5/2007 Z750 stort set standart til kr. 92.000, en på den tid fornuftig pris, stadig inden for garantien, 15 mdr. gammel. Nypris som sælger havde givet var kr. 125.000 leveret med anden nummerpladeholder.
Idag står de Z750 stadig til ca. 90.000-107.000kr
-
Jeg gav 78.000kr for min SV1000 i juni 2008, 12.000km.
Idag er den måske 60.000kr værd med ca. 29.000km så jeg syntes faktisk jeg har gjort et
rigtig godt køb. De 17.000km på vejene har i hvert fald været mere værd i sjov og spas end 18.000kr kontanter
-sådan ser jeg på det! :mrgreen:
-
Jeg købte min SV650N fra 1999 i 2002 til 60.000kr
Det var den billigste på det tidspunkt, og sælger satte den selv ned fra 65 til 60 et par dage inden jeg hentede den, så jeg gad ikke prutte om prisen
Siden har jeg skruet, pudset og gejlet og tunet den, så jeg har det lisom Sajmon: Den er ikke til salg.
HVIS den endelig skulle sælges, kunne jeg måske få 40.000 for den (som jeg synes er så lidt, at det kan være lige meget). På den anden side har jeg så kun tabt 20.000kr (+ stumper) på syv år og 65.000km, så jeg kan vel dårligt klage.
-
Jeg købte for ca 2 mdr siden min SV650 K8 med ABS. der er monteret følgende
- Org. Bundkåbe
- Mørkt kåbeglas
- Diode Blink For
- Undertray fra hotboddies med indbygget diodeblink
- Mivv titan potte
- Tankpad
- Hugger
Den er indreg. april 09 og havde kørt 2500
Pris 85000. nypris på 99.000 plus udstyr
Jeg syntes selv jeg gjorde en udemærket handel
-
Jeg gav 78.000kr for min SV1000 i juni 2008, 12.000km.
Idag er den måske 60.000kr værd med ca. 29.000km så jeg syntes faktisk jeg har gjort et
rigtig godt køb. De 17.000km på vejene har i hvert fald været mere værd i sjov og spas end 18.000kr kontanter
-sådan ser jeg på det! :mrgreen:
:respekt: for dette svar.... sådan skal det være lev og nyd livet...uanset hvor meget SVinet daler i pris....det vil stadig værer langt under hvad "værdien" er for
for det dejlige smil man får på hver gang man skal ud og køre og mens man kører...........for fanden...penge er kun papir.... :wink:
-
Jeg købte min SV650N fra 1999 i 2002 til 60.000kr
HVIS den endelig skulle sælges, kunne jeg måske få 40.000 for den
Det er så det jeg forventer at få for min SV650SK3 - men jeg er måske også mere realistisk end dig? :)
I øvrigt er jeg "ligeglad" hvad min egen ryger for - for den næste cykel er også tilsvarende billigere (forhåbentligt)
-
Købte min SV650S ABS 2008 for 3 uger siden
Den havde kørt 7000 KM præcist, med Yoshimura slip on på, sort kåbeglas, virkelig velholdt og pæn.
70.000,- syntes selv det var en fin pris
-
Jeg har det sådan lidt med priser på mc og biler for den sags skyld, at syntes man selv man har gjort en god handel og er glad for det købte, så er det ligemget om andre syntes man har givet for meget eller solgt for billigt, bare man selv er tilfreds. :D
-
Jeg har det sådan lidt med priser på mc og biler for den sags skyld, at syntes man selv man har gjort en god handel og er glad for det købte, så er det ligemget om andre syntes man har givet for meget eller solgt for billigt, bare man selv er tilfreds. :D
Amen :thumbsup:
-
Jeg købte min tilbage i april 2007.
100.000 plus en del mere til ekstraudstyr, bling og blang og fejlkøb.
Duften af ny MC var dengang vigtig for mig.
Ville jeg købe fabriksny i dag? Nej.
Har jeg fortrudt? Nej.
Dengang såvel som i dag, her 33.000 km senere, er jeg glad og lykkelig for min hyggelige 650'er.
Jeg nyder den, og den kan give mig alt det jeg har behov for, og det er ikke den som sætter begrænsningerne på de små snoede. Det er stadig mit hoved.
Så nej, til den pris jeg kan få for den, skifter jeg den ikke ud og køber større, nyere, smartere, hurtigere på lige vej-MC.
Jeg kaster hellere mine surt opsparede små-mønter efter banedage, optimering til Geden, leg, og ferier på to hjul.
Hul i prisen er faldet til næsten ingenting i forhold til hvad jeg gav i 2007.
Jeg har den fedeste, sjoveste, SV650SAK47 på to hjul
-
For at holde liv i denne gilmrende ide om en tråd, som altid viser et nogenlunde billede af brugtmarkedet for vores elskede MC'er, så vil jeg da lige opdatere med mit salg den 28.05.2010
Håber flere vil gøre det samme, så markedet bliver mere gennemsigtigt!
Model = SV650S
Modelårgang = K5
KM ved salg = 31.000
Ekstraudstyr = Fuldkåbe, nummerpladebeslag, blink
Dele der trænger til udskiftning = ingen
Pris = 55.000
-
Jeg købte for et par uger siden en SV650SAK8 mørk metalgrå.
Model = SV650SA
Modelårgang = K8
KM ved salg = 1.950
Ekstraudstyr = Devil magnum udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink
Dele der trænger til udskiftning = ingen
Pris = 71.000
Er super tilfreds og syntes jeg gjorde en god handel når man tænker på hvad sælger har givet for sine 1950 km, rundt regnet 35.000 ifølge de kvitteringer jeg fik med.
-
Jeg gav i januar 2009 102.500 kr. for min SV1000SK7 med 2800 km på tælleren og første gang indregistreret i 2008.
Den stod helt standard, bortset fra miniblinkere og ny nummerpladeholder. Med i prisen var levering (købt hos forhandler) og transport fra Aalborg til København.
Jeg har siden da set lignende cykler med mere udstyr til færre penge... men jeg ærgrer mig ikke, for i mellemtiden har jeg haft stor glæde af min cykel. Og fordi den stod næsten standard, så kan jeg selv give den et personligt præg.
-
Model = SV650S
Modelårgang = K3
KM ved salg = 25000
Ekstraudstyr = udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink,kåbeglas, håndtag
Dele der trænger til udskiftning = ingen
Pris = 84.000 i 04 pris idag ca 40-45000 (har smidt ca 18000 i udstyr efter den)
Sælges, absolut ikke, jeg hygger mig stadig efter 5 år på ryggen af den.
:mrgreen:
-
Model = SV650
Modelårgang = K4 indr. 1.gang 2005
KM ved køb = 12000
Ekstraudstyr = udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink,egosæde, plov, dbkiller
Dele der trængte til udskiftning = ingen
Pris = 45.000
synes det er en fin pris, fik kortet sidst i marts og har kørt 4000km. uden brok:) Den havde iøvrigt lige fået lavet stort service.
-
Model = SV650
Modelårgang = K4 indr. 1.gang 2005
KM ved køb = 12000
Ekstraudstyr = udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink,egosæde, plov, dbkiller
Dele der trængte til udskiftning = ingen
Pris = 45.000
synes det er en fin pris, fik kortet sidst i marts og har kørt 4000km. uden brok:) Den havde iøvrigt lige fået lavet stort service.
Det er SYGT billigt!!!!
-
Model = SV650
Modelårgang = K4 indr. 1.gang 2005
KM ved køb = 12000
Ekstraudstyr = udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink,egosæde, plov, dbkiller
Dele der trængte til udskiftning = ingen
Pris = 45.000
synes det er en fin pris, fik kortet sidst i marts og har kørt 4000km. uden brok:) Den havde iøvrigt lige fået lavet stort service.
Det er SYGT billigt!!!!
Ja, jeg var heldig, havde kig på en oldschool til 40k med 20000km og skulle ha´hentet den dagen efter jeg fik tilbudt den her. Im a very happy dude :D
-
Model = SV650
Modelårgang = K4 indr. 1.gang 2005
KM ved køb = 12000
Ekstraudstyr = udstødning, hugger, nummerpladebeslag, blink,egosæde, plov, dbkiller
Dele der trængte til udskiftning = ingen
Pris = 45.000
synes det er en fin pris, fik kortet sidst i marts og har kørt 4000km. uden brok:) Den havde iøvrigt lige fået lavet stort service.
godt jeg ikke skal sælge. du har fået den kastet i nakken :shock: der er flere gode år før den taber værdien.(godt gået) :respekt:
-
Har lige handlet for 14 dage siden...
Model = SV1000 S
Modelårgang = SK7 indr. 1.gang 2009
KM ved køb = 2400
Ekstraudstyr = fuldt Yoshimurasystem, hugger, Lucas nummerpladeholder, miniblink + det løse (jakke til fruen og andre små stumper)
Dele der trængte til udskiftning = ingen
Pris = 84.000,-
Fik rigtig fornuftig byttepris for min 24 år gamle CBR 600, så jeg føler bestemt at jeg har gjort en fantastisk god handel :lol:
Om ikke andet glemmer man alt om sund fornuft når man starter SVinet og lytter til den skønne musik :mrgreen:
-
Hej,
Jeg købte i November 2009 en SV 650s der havde gået 19000.- i perfekt stand og med denne udstyrsliste, Årgang:
2005
Tuning:
- Powercomander III
- Pipercrossfilter
Styling:
- Fuldkåbe
- Original hugger
- Hamicad deluxe fender eliminator
- Mørk tonet Puig kåbeglas
- Xenon
- Gitter i kåben
- Ego Sædeskal
- Rizoma Radial sport sidespejle
- Rizoma bremsevæskeholdere
- Rizoma sport line grips
- Rizoma styre vægte
- Integreret Blinklys
- Undertail med integreret Blinklys og nr. plade holder
- Dobbelt Ixil Xtrem Short udstødning
Jeg gav 60000 for cyklen hvilket jeg på ingen måder fylder mig snydt med
Blaug
-
http://magacin.dk/motorcykler/artikler/vis.php?elementID=1389 (http://magacin.dk/motorcykler/artikler/vis.php?elementID=1389)
det bør nok give brugt brugtpriserne endnu et gok nedad
-
SV1000N k4. 12.000km
købt for 78.000kr.
Solgt 2år efter til 65.000kr.(30.000km)