SVRider.dk Forum
Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Teknik og vedligehold => Emne startet af: Daniel Laima efter Maj 11, 2010, 04:38:59 pm
-
Hej derude. Nu har jeg på det seneste ved tilfælde hørt en masse dårligt om dunlop's dæk - hvilket som jeg har monteret på min SV'er fra standard. De hedder vist Sportmax. Er der nogen, som har erfaring med disse dæk og vil dele? Hvad skal jeg være opmærksom på?
Vh Daniel
-
Det kommer an på om du kører som død og helvede eller som en begynder - al respekt :-)
Hvis du absolut skal helt ned og skrabe med knæet kan det anbefales at du investerer i nogle lidt mere sporty sutter som eks Michelin Pilot Power. Selv fandt jeg ud af at jeg var FINT tjent med Michelin Pilot Road. Jeg kørte med Power en årgang - men de blev slidt flade på midten fordi jeg kørte mere touring end race :-)
Så std. dækkene er måske en kende hårde - men så holder de også længere. Der er ikke noget "galt" med dem som sådan - de er bare ikke beregnet til race.
-
Jeg har kørt med knæet i jorden med de std dæk der sidder på den 650'er...
-
Jeg synes de er elendige! Jeg synes man kan mærke at kassen er lavet af kage dåse - det føles som at køre på ren plastik. Og når man så kommer til det der med at svinge, synes jeg ikke man kan fornemme at dækkene er klar over, at det er deres opgave at holde kontakten til vejen - det er som om alting hopper ude på de sidste to-tre centimeter.
Men ellers er de jo vældig fine :whatever:
:P
-
Tak for info :)
-
har ingen erfaring med lige den model - men på 1000'neren var der michelin pilot road ct1
udemærket greb af et touring dæk - dog skulle der ikke være meget dug på vejen før det blev spændende :mrgreen:
ct2 er en helt anden klasse af det samme dæk.
men tag vejret med i din overvejlse - du skal arbejde lidt for at dækket bliver ordentlig gennemvarmet ved 10-15 grader