SVRider.dk Forum

Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Diverse udstyr, beklædning m.v. => Emne startet af: Nyrup efter Juni 18, 2010, 04:24:08 pm

Titel: Visir flipper op ved orientering i høj fart
Indlæg af: Nyrup efter Juni 18, 2010, 04:24:08 pm
Hey Folks.
Jeg har en Shark RSI hjelm. Ved motorvejskørsel har visiret en tendens til at flippe op når jeg orientere mig bagud. Er der andre der har samme hjelm/lignende problem, for det er ærligt talt skide irriterende..
Titel: Sv: Visir flipper op ved orientering i høj fart
Indlæg af: Nyrup efter Juni 18, 2010, 04:28:17 pm
Tror måske jeg var for hurtig på taskerne, fik rettet lidt på visirbeslagene, og nu ser det ud til at det lukke lidt tættere til.
Titel: Sv: Visir flipper op ved orientering i høj fart
Indlæg af: skurkenfradallas efter Juni 20, 2010, 08:15:03 am
Ellers er der på de fleste hjelme en decideret lås, så sådan noget ikke kan ske. På min Shoei sidder den som en del af visir-beslaget i venstre side.
Titel: Sv: Visir flipper op ved orientering i høj fart
Indlæg af: Hollowpoint efter Juni 20, 2010, 06:10:01 pm
Det kan også være du kan strammer skruerne der holder visiret, så det bliver lidt hårdere at åbne og lukke.