SVRider.dk Forum

Forumliv => Lidt af hvert => Emne startet af: Vikkelsø efter April 01, 2011, 01:44:43 pm

Titel: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Vikkelsø efter April 01, 2011, 01:44:43 pm
Hejsa SVRider.dk!

Vidste virkelig ikke hvor jeg skulle smide den her tråd, og har siddet og kukkeluret på foraet i noget tid nu for at finde ud af det, men hva' fa'en. Så må vi tage skraldet når det kommer :afro:

Jeg er faldet over en SV 650 S fra 2000. Den har kørt over 50.000km, men på billederne ser den ellers rigtig fin og flot ud. Jeg har dog ikke så megen forstand på mekanikken eller modellen så jeg tænkte at det her ville være det mest oplagte sted at finde hjælp.

Er der nogen ting man skal have et åbent øje overfor mht. køb af en SV'er fra den årgang. Er der nogen børnesygdomme som muligvis er vigtige at få styr på? Jeg er helt ny i MC verdenen. Jeg tog mit kørt før slutningen af sidste sæson og nu har jeg gået hele vinteren og ikke snakket om andet end at køre MC. Tror sgu konen er træt af mig :innocent: - Så ville være fedt at få så meget hjælp som muligt ved sit første køb så man ikke får katten i sækken!

Vikkelsø.
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: skurkenfradallas efter April 01, 2011, 02:51:11 pm
Hvad koster den? Lad os tage prisen til at starte med...
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Vikkelsø efter April 01, 2011, 03:10:22 pm
Den står til lidt over 30.000, og jeg har givet et bud under de 30 som han ikke har afvist. Så det er da til at handle :)!
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: skurkenfradallas efter April 01, 2011, 03:50:02 pm
Ok, lyder ikke helt tosset...

NielSV650 og B2 herinde ved en del om den årgang/model... Boys?
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Søren F efter April 03, 2011, 12:40:43 pm
Yep - sats på Niels. B2 skriver ikke så meget pt. (måske han er nede at kigge på noget carbon-projekt  :blink:)
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: VikingPowerSV efter April 03, 2011, 12:50:39 pm
Du får lidt af min dugfriske viden (siden jeg også lige er startet på det her mc)

Udstødningsrøret siger rigtig meget. Her kan du se om han har passet på den eller givet den rigtig meget gas og kørt på saltet veje.

Håber den viser sig at være i orden og du får den. Jeg nyder hvertfald min og der er kun et års produktion imellem.

Til alle Jer andre. Jeg har hørt noget om, at sv650 fra 99' havde et fabriksproblem med motoren. Er dette sandt ?
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Vikkelsø efter April 11, 2011, 06:59:39 pm
Tak for svarene drenge!

Beklager mit sene svar, men cyklen blev sgu solgt for næsen af mig, så nu har jeg udkig på en ny og den er faktisk fra '99 - Så VikingPowerSV, jeg vil også meget gerne høre om det med motoren fra '99 årgangen!
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: haldo efter April 11, 2011, 07:54:20 pm
Hvis vi tænker på det samme, så er det sandt (men det er ikke sikkert vi gør) - Den gamle SV model, altså 02 og bagud, mangler en plade der forhindrer al olien i at løbe ned til den bagerste cylinder, når man ryger på rullen. Og hvis man så kører på et hjul i for lang tid, så bliver den forreste cylinder drænet for olie, og så sætter skidtet sig sgu.  :undecided:
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Dan P efter April 11, 2011, 08:30:51 pm
Jeg har en 99´er til salg hvis det var noget? http://www.svrider.dk/forum/index.php?topic=15887.msg156760#new (http://www.svrider.dk/forum/index.php?topic=15887.msg156760#new)
Email Dpp@c.dk hvis det var noget....
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Vikkelsø efter April 12, 2011, 12:39:16 pm
Jeg skriver lige til dig på mail Dan! - Virker ganske fornuftigt ;)!
Titel: Sv: Hejsa! Hjælp vedr. køb?
Indlæg af: Dan P efter April 12, 2011, 07:21:35 pm
og jeg har svaret :D