SVRider.dk Forum
Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Modifikationer => Emne startet af: Husum efter April 22, 2011, 09:18:06 pm
-
Hej
Mine ben har sgu altid været lidt lange, selv til SV'eren, og da jeg alligevel har smadret min bremsepedal da jeg var nede og ligge, er tiden kommet til at få fat i et tilbagerykkersæt.
Men hvilket skal jeg vælge? Nogen der har prøvet noget forskelligt på SV'eren? Og kan sensoren til bremselyset monteres på aftermarket dele?
-
Jeg har ikke lige styr på tilbagerykkersættene, men jeg har monteret en trykføler til baglygten. Den kostede ca 100kr for en del år siden, og den virker stadig fint.
Jeg kan ikke huske hvor jeg bestilte den, men lidt google viser lidt mere om "operationen (http://www.sv-portal.com/forums/showthread.php?t=19694)".
-
Fedt, det er da helt sikkert sådan en jeg skal have fat i, hvis det bliver et rearset uden plads til den originale kontakt.
Hvor finder jeg sådan en?
-
PM sendt
-
http://cgi.ebay.co.uk/GBMOTO-REARSETS-gsxr600-GSXR750-gsxr1000-sv650-sv1000-/140511174155?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item20b71e5e0b (http://cgi.ebay.co.uk/GBMOTO-REARSETS-gsxr600-GSXR750-gsxr1000-sv650-sv1000-/140511174155?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item20b71e5e0b)
Jeg købte 2 af de sæt - kvaliteten er helt i top og de er superfede...
-
Efter jeg fik beskeden om at de kunne pares med en trykfølsom sensor, bestilte jeg også et sæt med det samme, oven på den anbefaling du tidligere har skrevet :). Nu mangler jeg bare lige at finde ud af det med sensoren.
-
slangespecialisten og MC nøglen har dem.
Banjobolt med bremselyskontakt i, hedder den.
-
Perfekt! Kan se at både louis og slangespecialisten har mindst 2 udgaver.
M10 x 1,00
M10 x 1,25
Er det ligegyldigt hvilken jeg vælger?
-
nope, sidste tal er stigningen på gevindet, hvis du vælger en forkert ødelægger du gvindet.
1,0 betyder 1mm mellem rynkerne på gevindet og 1.25 betyder 1,25mm.
Mål eksempelvis afstanden over 5 rynker og divider med 5 så har du stigningen.
-
nope, sidste tal er stigningen på gevindet, hvis du vælger en forkert ødelægger du gvindet.
1,0 betyder 1mm mellem rynkerne på gevindet og 1.25 betyder 1,25mm.
Mål eksempelvis afstanden over 5 rynker og divider med 5 så har du stigningen.
Arh. Jeg troede bare de var længden på gevindet. Har egentlig altid troet at det var universelt for maskinskruer o. lign.
Tak for det, så må jeg lige i gang med skydelæret.
-
Det er 1,25 stigningen du skal have.
-
Det er 1,25 stigningen du skal have.
Takker, du er sgu lidt af et orakel :wink: