SVRider.dk Forum
Forumliv => Lidt af hvert => Emne startet af: Henrik306 efter April 29, 2011, 10:56:53 am
-
Ja, jeg er sgu lidt forvirret, men synes også jeg hører en masse, som ikke helt stemmer overens med det jeg hørte lige før...
Er der nogen der kort kan beskrive forløbet, og især hvad man skal have med af papirer til de forskellige ting?
Som jeg har forstået det indtil videre, så skal jeg skaffe et forsikringsbevis (Got it, men det er ikke udfyldt, skal jeg gøre det selv eller hvordan??). Så skal den til syn, skal jeg have noget med her?
Og til sidst skal den omregistreres, her skal man udfylde en blanket (got it), og man skal have reg.attesten (got it) med, samt forsikringsbevis (got it)??
-
Du skal ned til dit forsikringsselskab og skaffe et forsikringsbevis (altså at de vil forsikre dig, ansvar eller kasko er ligegydligt). Så til syn (rækkefølgen på de 2 foregående er vist ligegyldig). Når du både har synspapirer og forsikringsbevis, kan du smutte ned til skat (det gamle motorkontor) og få cyklen omregistreret. Forsikringsbevis og synspapirer SKAL med for at omregistere.
Beklager stavefejl, er lige kommet hjem fra kapsejlads. WUUUUUUUUU!
-
Jeg HAR fået et forsikringsbevis, men der står ikke noget på det, og det er sådan et der kopierer ned på en kopi under... Skal jeg udfylde den ene og sende til forsikringen eller skal jeg aflevere den til SKAT eller hvordan??
-
Hej,
Du tager dit forsikringsbevis og reg. attesten og går ned på det lokale skattecenter. Dernede udfylder du forsikringsbeviset og en om reg blanket. Det er meget simpelt. Ellers så må du spørge om hjælp til udfyldelsen dernede ;-)
God tur!
-
du har vel kontaktet dit selvskab og fået et tilbud på forsikring, fået forsikringsbeviset.
det udfylder du (med kopier) + omregpapirer som du også har udfyldt (rimmeligt simpelt, læs og skriv det de beder om) tager alt med til skat (kort eller kontanter) betal, underskriv midlertidig regattest og vupti du er nu den nye ejer :D. Skat sender forsikringen besked om at den er registret og du har noteret dem som selvskab. En uges tid efter får du en police og alt er i den skønneste orden. medbring også "god tid" for det går ikke altid så stærkt på kontoret. :tie:
god fornøjelse med din nye MC