SVRider.dk Forum

Forumliv => Sjov, spas og generel spam => Emne startet af: TOB efter September 01, 2011, 07:46:31 pm

Titel: Fra 80 til 225 i bevistløs tilstand...
Indlæg af: TOB efter September 01, 2011, 07:46:31 pm
... på grund af kollision med en due der gik gennem visiret og glasset på brillerne han også bar :dead:

http://www.visordown.com/motorcycle-news-bizarre/rider-survives-140mph-pigeon-crash/18919.html (http://www.visordown.com/motorcycle-news-bizarre/rider-survives-140mph-pigeon-crash/18919.html)

Jeg har prøvet at nakke en lavtflyvende fasan omkring Næstved på vej hjem fra Grøn Koncert. Den ramte mit højre knæ og *KABUM* eksploderede ud over kværnen, bukser og jakke.
Føj for et pillearbejde at få fasanstumper og -blod ud de mest mærkelige steder. Knæet hævede i øvrigt op til dobbelt størrelse i løbet af aftenen.
Titel: Sv: Fra 80 til 225 i bevistløs tilstand...
Indlæg af: Hollowpoint efter September 01, 2011, 10:10:45 pm
Oy han har godt nok været heldig! :O

Jeg kan levende forestille mig hvordan en fasan kan splatte ud.. Og hvor stort et knæ man for! Selv en sten der bliver kastet op på landevejen og rammer knæskallen kan gøre naller!
Titel: Sv: Fra 80 til 225 i bevistløs tilstand...
Indlæg af: Seistrup efter September 01, 2011, 10:40:43 pm
Da jeg var lille, kørte jeg sammen med min far på hans store BMW MC imod jylland til noget familie kom-sammen.
lidt efter storebelt ramte vi en fasan med 200 km/t, jeg glemmer aldrig den lyd af et halvtfærdigt fasanskrig, og den fjer bazooka der blev skudt på os.
vi kørte resten af vejen indsmurt i blod   :brok: :lmao: