SVRider.dk Forum
Forumliv => Træf / ture => Ture => Emne startet af: PeterZ efter Oktober 02, 2011, 01:07:22 am
-
Tænkte om nogle var friske på at trille en rolig søndagstur nu det gode vejr endelig er med os, søger evt ideer til rute eller en til at føre an der kender gode områder/veje.. ( I det sjællandske, befinder mig selv i stor-kbh. ):D
Kom glad!
Mvh
-
Hvis det kan blive en tur omkring frokost eller lidt inden, så er jeg klar.
Sender dig en PM med mit nummer, så send mig en besked hvis det er.
-
Jeg vil gerne med, hvis ikke i allerede er kørt ?
-
Jeg sidder stadig hjemme grundet tågen, meeen hvis vi kan få en god tur ud af det alligevel er jeg på.. heh :wink:
-
tåge ?!
hah! Det havde jeg slet ikke set. Nå.. Så må man jo holde sig lidt opdateret herinde i løbet af dagen for at se hvornår vi skal afsted ;)
-
Taget fra DMI: Søndag den 2. oktober 2011.
Vejrudsigt, der gælder til mandag morgen, udsendt kl. 10.30.
Tågen letter og solen bryder frem og temperaturen stiger til mellem 19 og 22 grader. Svag til let sydlig vind. I aften og i nat ret klart vejr, dog med risiko for lokale tågebanker, men sidst på natten bliver det mere skyet og mandag morgen kommer der regn flere steder. Temp. ned mellem 12 og 15 grader. Ret svag sydlig vind, der tiltager til svag til jævn omkring sydvest.
Meen hvornår letter det? VENTER
-
Nogen idé/forslag til hvor vi skal hen? Skal vi på svingtur eller bare cruise lidt ?
-
Ja det er jo lige det, som jeg også skrev i den øverste søgte jeg en som kunne føre an eller vidste til gode veje da jeg ikke er så stedkendt med småvejene, pleger selv bare at køre til man ender i roskilde eller noget, men hvis det bliver en hygge cruise tur er jeg stadig på.
-
Nu kommer solen da (hvertfald så småt :) )
Skal vi sige 14.15 på langelinje og så tage den derfra?
-
Tjoo, hvorfor ikk :wink:
-
Så sidder vi to mand på linjen og venter, kom frisk! :D snakken går lige nu om en tur op i det nordsjællandske.
-
Jeg har lige været i Helsingør og kan ikke anbefale det, det er hammer tåget! God tur drenge.
-
Jeg har lige været i Helsingør og kan ikke anbefale det, det er hammer tåget! God tur drenge.
Fandt vi desværre ud af, øvøv. men vi fik da et par sving omkring hove.. :wink:
Takker for turen Martin-E. :)
-
Yes, det endte jo med at blive en hel fin tur selvom der var meget by, tåge og røde lyskryds end der var sving ;) Men fin tur :)