SVRider.dk Forum
Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Teknik og vedligehold => Emne startet af: Dina efter Maj 01, 2013, 05:26:33 pm
-
Mon nogen kan oplyse om den indvendige aksel diameter for hhv for- og baghjul på en SV650s fra 2007 ?
-
Hmm... Det er ikke mange svar man får her inde :'-(
Men til andre der måtte mangle svaret en anden gang kan jeg oplyse at forakslen er 17 mm og bagakslen er 20 mm :-)
-
Hmm... Det er ikke mange svar man får her inde :'-(
Jeg var i tvivl om hvad du mente med den indvendige diameter, for det er da ikke en hulaksel...? :?
-
Ja okay.... Men så måtte du gerne have spurgt ind ;-)
Ikke alle ved lige meget om teknik og hvad tingene hedder og indlægget var skrevet efter bedste evne.
"Indvendig" kommer nok af at det er målet indvendig i fælgen jeg fokuserede på idet jeg skal have skiftet dæk og derfor skulle vide hvor tyk et rør der skal bruges på dækapparatet :-)
Men jo, det er jo også det samme som akseldiameter ;-)
-
Det er ikke væsentligt hvilken aksel du bruger til afbalancering - den kan sagtens være for lille.
-
Skal ikke bruge røret til afbalancering men til at skifte dæk på et hjemmegjort dækapparat hvor fælgen sættes på et rør af samme tykkelse som akslen. Pga stabiliteten skal målet helst passe så godt som muligt :-)
-
Ah ok... ;)
-
Hmm... Det er ikke mange svar man får her inde :'-(
Jeg var i tvivl om hvad du mente med den indvendige diameter, for det er da ikke en hulaksel...? :?
du ved, kvinder og teknik ;)
-
Jah.... Det er skunte nemt ;-)