SVRider.dk Forum
Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Teknik og vedligehold => Emne startet af: Ritzau efter Maj 22, 2006, 01:15:15 pm
-
Ja jeg må med sorg og skam indrømme at jeg er kommet til at vaske Rukkaen! :?(det skulle den altså ku holde til jf. vejledningen)
Men nu siver der vand ind ved syninger osv! :shock:
Nogen der har et godt bud på hvordan jeg får tørre "sokker" igen :?:
8) Ritzau
-
Ja jeg må med sorg og skam indrømme at jeg er kommet til at vaske Rukkaen! :?(det skulle den altså ku holde til jf. vejledningen)
Men nu siver der vand ind ved syninger osv! :shock:
Nogen der har et godt bud på hvordan jeg får tørre "sokker" igen :?:
8) Ritzau
Byggemarkeder forhandler noget spray til tekstil (f.eks. parasoller - ikke at jeg kalder dig en parasol ;-)) Det kan man spraye på jakken. Og så skulle den holde tæt igen. Spejder/sportsbutikker har mange gange noget man kan imprægnere telte med. Dette kan også anvendes.
Og håndarbejdslæreren takker af! :-D
-
Imprægnering :!:
Det burde jeg selvf have tænkt selv :!:
Der var også lige en arbejdskammerat der mente at jeg burde have husket at tørretumble habitten efter vask for at få porerne til at trække sig sammen?
Iøvrigt er jeg ikke blevet sammenlignet med en parasol før, :D men OK jeg kan nok skygge lidt hvis jeg bliver provokeret nok! :wink:
Og det regner..........
8) Ritzau
-
Hvis det er med Gore-Tex så check lige med en forhandler først.
Spørgsmålet er om almindelig imprægnering blokerer Gore-Tex membranen og dermed ødelægger dets funktion.
(med prisen på Rukka tøj, ville det være en skam at ødelægge det unødigt)
-
Gore-Tex membranen kan IKKE tåle imprægnering :evil:
Har du slynget tøjet er porerne i membranen blevet ødelagt, sorry :shock:
Heller ikke varmeskabe og tørretumblere må bruges.
Jeg fik min membran skiftet pga fabrikationsfejl (garanti)
Held (altså tøjmærket)
Og jeg havde ikke slynget det.
-
Hmmm
Fandt lige Rukkas egen anvisning, :idea: ikke at jeg blev så meget klogere af den, jeg skal stryge sagerne forsigtigt feks :!: :!: :!:
Jackets:
Machine wash on fine wash programme at 30-40°C with normal fine washing powder without soft rinse agent. Rinse thoroughly. Put only one jacket at a time in machine. Remove protectors before washing.
- Iron at low temperature (no. 1 setting). Not the reflecting areas.
- No dry clean,
- Tumble dry at low temperature (max 55°C) one item at time
Trousers:
Machine wash on fine wash programme at 30-40°C with normal fine washing powder without soft rinse agent. Rinse thoroughly. Put only one pair of trousers at a time in machine. Remove protectors before wash-ing.
- Iron at low temperature (no. 1 setting). Not the reflecting areas.
- Dry clean according to care instructions.
- Tumble dry at low temperature (max 55°C) one item at time
Øv, surt hvis jeg har smadret membranen :| for slynget er de sgu blevet :!:
Tumblervejledningen har næppe noget med tætheden at gøre, men skulle måske prøves trods alt.
Godt det var mig selv der gjorde det :roll:
8) Ritzau
-
En sidste mulighed kunne være at få fat i noget af det som Helle Merete taler om. Der er et produkt der hedder NIXWAX, de laver alt muligt til både goretex, læder osv. Fåes hos sportsforretninger, jagt, og friluftsgrej forhandlere. Ellers er der jo altid Google... Held og Lykke
-
Jeg vaskede min Rukka dragt 2 gange.
Om det var med centrifugering eller ej kan jeg ikke huske. Men varme påvirkningen fra tørretumpler eller stryge jern er vigtig, så kommer membranen til at virke igen.
Brug ALDRIG telt/parasol imprenering til en dragt med goretex (eller lignende membran). Hvis ikke membranen bliver ødelagt bliver det yderste lag tæt, og du ender med at fugt bliver imellem yderlag og membran (= dårlig lugt :) )
Spørg forhandleren hvis der er tvivl.
-
Hej...
Gør det også lidt i friluftslivets glæder... I den sammenhæng har jeg lagt adskillige tusinde kroner i den her butik:P
De har en rigtig fed internetbutik, men har også deres "fysiske" butik i odense. Er en rigtig god butik, med kanon service og rådgivning. Butikken ligger i odense, men sender gerne til hele landet.
Her er et link til nogle produkter til at imprænere goretex jakker og div. friluftsudstyr... http://net.friluftslageret.dk/index.aspx?type=Product&PC=280&Pid=7598
Kunne godt være det evt. kunne bruges...
-
OK.. så kom jeg "endeligt" ud at køre i regnvejr efter at have tørretumblet Rukkaen og sørme... nu er den tæt igen. :D
8)