SVRider.dk Forum

Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Diverse udstyr, beklædning m.v. => Emne startet af: Stoffer efter Januar 17, 2007, 07:01:52 pm

Titel: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Stoffer efter Januar 17, 2007, 07:01:52 pm
Er der nogen af jeer der har set og evt. prøvet denne hjælm...

http://www.reevu.com/index.asp (http://www.reevu.com/index.asp)
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: runes-mc.dk efter Januar 17, 2007, 07:07:06 pm
Prøvede den meget kort på mc messen i Øksnehallen forrige år.

Det virker, men synsfeltet var lidt "snævert" mht. op-ned, dvs. på en meget sportslig maskine f.eks. peger spejlet for meget opad.
Tror jeg ihvertfald, men selvfølgelig ikke helt nemt at bedømme når man bare står med den på.  :rolleyes:
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Kenny efter Januar 17, 2007, 07:50:18 pm
Har aldrig set den før, men smart er det da
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Dommeren efter Januar 17, 2007, 07:56:06 pm
Jeg prøvede den også på messen i tappehallerne. Det er sgu smart, men om det er godt må komme an på en prøve.
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Stoffer efter Januar 17, 2007, 09:10:14 pm
Ja jeg ved heller ikke hvor godt det , men hvis det kan øge vores sikkerhed er det jo kanont
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Rubin efter Januar 18, 2007, 09:48:09 am
Jeg læste på et tidspunkt en artikel omkring hjelmen.
Konklusionen var, at den gjorde sig godt hvis man kører på cykler hvor du sidder oprejst, men ikke egnede sig til brug på "racere".
Man skulle simpelthen vride nakken for meget tilbage for at få udsyn bagud.
Og det var jo egentlig også hvad Rune havde konstateret da han prøvede hjelmen off location.
Mener at det var i MCTC jeg læste det.
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Ritzau efter Januar 18, 2007, 10:27:43 am
Prøvede den også men syntes at billedet var meget uskarpt, måske fordi jeg bruger briller?
 8)
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Banditten efter Januar 20, 2007, 01:22:57 am
Øhhh .... det hele foregår foran ... ikke bagud ...  :blink: ... men sådan er der jo så meget ....  :)
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: SVea efter Januar 20, 2007, 04:42:47 pm
Jeg kan huske, at Luske prøvede en i Bella for 2 år siden....

Men hvad er prisen egentlig for de hjelme??? Synes ikke rigtig, at jeg kan finde den på deres hjemmeside...  :undecided:
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: sircajun efter Januar 20, 2007, 05:00:17 pm
Så at Masi motor i Holbæk havde dem på tilbud i efteråret, mener det var 1300....den pris vil jeg absolut ikke hænges op på. Jeg havde også lige set dem og troede det var noget nyt.....synes i hvert fald prisen var lav.
Jeg fik dog den tanke at de solgte ud, enten på grund af den er dårlig(ny og forbedret version på vej) eller den den simpelthen er for dårlig....???
Ring evt. til dem og spørg.

SørenG
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Søren F efter Februar 16, 2007, 07:49:14 pm
Aagesen i hvidovre har (havde?) dem sidste sæson.

Jeg har prøvet den, stående på gaden udenfor: Man kan godt se trafikken osv, men hvis du regner med at kunne undvære spejle - så glem det. Jeg er sikker på at hvis du selv er i bevægelse så bliver resultatet sløjt.... :whatever:

Hilsen Søren F - F som i snart Forår
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Gud efter Februar 16, 2007, 10:38:57 pm
Ideen er god nok, dog har hjelmen sine begrænsninger, for hvornår er det at man har brug for en hjelm med bakspejl ?? når man ligger ned over tanken i overlydsfart og holder øje med das Polizei, :twisted: som man jo af gode grunde ikke kan se i spejlene :undecided:, og der dur den ikke da vinkelen er forkert. :brok:
Ved normal cruise hasighed kan man jo bare kigge i spejlene :rolleyes:
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Luske efter Februar 17, 2007, 11:30:41 am
Prøvede den også men syntes at billedet var meget uskarpt, måske fordi jeg bruger briller?
 8)

Jeg fik forklaret at man ikke skal kunne se tydeligt hvad øjenskygge ham manden der ligger bag en har.. Men at man bare skulle kunne fornemme hvad der foregår bag en.   om det er en dårlig undskyldning for det dårlige og slørede plastik spejl ved jeg ikke..   Men syntes det lyder fornuftigt nok. Så det ikke bliver et forstyrrende element i ens synsfelt fremad.
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Majse efter Februar 17, 2007, 12:39:30 pm
Hjelmen er jo en god idé hvis man som Rubin skriver sidder oprejst, og alligevel IKKE... Hjelmen er ikke blevet et super hit. Og da jeg arbejdede hos Aagesen solgte vi ikke en eneste til trods for at den hele tiden var på tilbud..

Hjelmen er meget støjtiltrukket.. ( kan sgu ikke lige huske hvad det hedder ) men der er meget støj i når man triller derudaf.... Derudover er hjelmen faktisk meget svag. Der er lavet "hul" i hjelmen til bagspejlet. og bare der bliver den gjort svag. når du har en hjelm med luft huller i og de er skråboret i hjelmen, så er den svag...f.eks Arais hjelme bores lodrette små huller og minsker risikoen for flækkelse af hjelmen ved crash... Prøv så at forestille jer når der skal laves til bagspejl... Hjelmen er svag og absolut ikke egnet til kørsel på sportsmaskiner..  Egentlig slet ikke... 
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Kenny efter Februar 17, 2007, 03:53:19 pm
kan selt ikke forestille mig, man slipper for spejlene på cyklen, fordi man har sådan en hjelm  :D
Titel: Re: Styrthjælm med bakspejl !!
Indlæg af: Dommeren efter Februar 17, 2007, 03:55:21 pm
kan selt ikke forestille mig, man slipper for spejlene på cyklen, fordi man har sådan en hjelm  :D

Det er vel heller ikke meningen at man skal undvære de andre spejle, det er vel bot et supplement. Om det så virker, er en anden sag.