SVRider.dk Forum

Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Modifikationer => Emne startet af: Mads efter November 11, 2007, 04:15:41 pm

Titel: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 11, 2007, 04:15:41 pm
Hejsa

Er der nogle der har erfarringer med www.Ricambi-Weiss.de ?

Jeg overvejer nemlig at købe en plov dernede fra, men jeg har lidt svært ved at finde noget om kvaliteten af ploven. Jeg har dog fundet et par tråde på SVRider.de (http://www.svrider.de/Forum/viewtopic.php?t=45648&highlight=ricambi og http://www.svrider.de/Forum/viewtopic.php?t=28190 ), hvor de vidst forklarer lidt om at man er nødt til at lave egne beslag, men ellers ikke rigtigt noget. Derudover er der de to vedlagte billeder med ploven monteret. Men hvis der er nogle der kan finde andre flere billeder af ploven monteret hører jeg gerne fra jer!

På forhånd tak.

Hygge

P.s. Det er denne det drejer sig om: http://www.ricambi-weiss.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=66_71&products_id=241

[Edit] Jeg fandt lige et par billeder mere: http://svrider.de/index.php?seite=umbauten&sv=650&details=102
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: NielSV650 efter November 11, 2007, 09:56:51 pm
Hej Mads,

Hvis ikke jeg husker helt galt, har en af mine kammerater en komplet kåbe fra Ricambi. Det er fin kvalitet  :thumbsup:
Kig evt efter det på eBay.de - måske er det billigere at købe det dér.

 :afro: Niels

Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 11, 2007, 10:18:30 pm
Hey Niels!

Okay, det lyder jo ikke tosset... 300 kr. er trods alt ret billigt, så hvis den er helt gal med kvaliteten overlever jeg nok også.

Mht. ebay kontra købe ved dem selv, så er der ikke den helt store forskel. Lige umiddelbart ser det faktisk ud til at det er billigere at købe det ved butikken - men tak for tippet!  :thumbsup:

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 20, 2007, 11:47:13 am
Hej Mads, prøv at søge på Ricambi-Weiss her på siden! Så kommer der en p-a frem, som har købt en plov fra dem, umiddelbart ser det ud til at han ikke helt kan finde ud af at få den monteret, men prøv at sende ham en besked, måske kan du få lidt info der? Jeg har også været inde og checke deres hjemmeside, og overvejer at købe en plov til min, så jeg er meget interesseret i udfaldet? -Som jeg ser det inde på deres side så følger der beslag med (haltersatz)? mvh Kennet
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 20, 2007, 04:14:03 pm
Hej Mads, prøv at søge på Ricambi-Weiss her på siden! Så kommer der en p-a frem, som har købt en plov fra dem, umiddelbart ser det ud til at han ikke helt kan finde ud af at få den monteret, men prøv at sende ham en besked, måske kan du få lidt info der?
Jeg så ham godt, men så vidt jeg husker var det noget tid siden han havde været online, så tænkte at han var forsvundet igen. Men skriver sgu en besked til ham :D

Mht. beslag så synes jeg at de tråde jeg har fundet, tyder lidt på at beslagene ikke passer eller bare er noget bras...

Hygge

P.S. Hvor i landet bor du? Vi kunne jo evt. dele noget porto?
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 20, 2007, 08:33:02 pm
Jeg bor i Kbh! Jeg kører i valby mc.

Jeg har lige købt dyret her før sæsonen sluttede (Den er slut for min del, jeg ved godt at der stadig er folk som kører - jeg forstår det ikke! :huh:) ? Jeg regner med  at bygge den om til streetfighter her i løbet af vinteren! Så din tråd, og var inde og checke siden. Men jeg har også set en del fede dele på poly26 har du været der?
Der er det dog en lidt anden pris en hos ricambi!
-hvad med dig hvor i landet holder du parkeret?
 
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 20, 2007, 08:37:38 pm
Okay så lige du var i Aalborg! Jeg har en kammerat her fra klu´bben som er ved at købe hus i Hobro så det kan godt være vi kan finde ud af noget fælles porto! hvis det bliver aktuelt?

Hygge mvh Kennet
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 20, 2007, 10:14:25 pm
Jeg har lige købt dyret her før sæsonen sluttede (Den er slut for min del, jeg ved godt at der stadig er folk som kører - jeg forstår det ikke! :huh:) ?
Ja, min er sgu også kommet i hi! :D

Men jeg har også set en del fede dele på poly26 har du været der?
Der er det dog en lidt anden pris en hos ricambi!
Jeps, den kender jeg godt til. Men priserne er for peberet for mig, på nuværende tidspunkt.. Der er ting jeg hellere vil have for de penge (potte!  :mrgreen: ).

Okay så lige du var i Aalborg! Jeg har en kammerat her fra klu´bben som er ved at købe hus i Hobro så det kan godt være vi kan finde ud af noget fælles porto! hvis det bliver aktuelt?
Det er vidst gammel info jeg har i min profil  :oops: Er flyttet til Århus i løbet af sensommeren. Men derfor kunne vi jo godt klare lidt fælles porto? Men nu ved jeg slet ikke hvad Ricambi tager for porto. Har sendt dem en mail, da jeg også regner med at købe en baghjulsløfter dernede fra, men jeg har endnu ikke fået svar.

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 21, 2007, 03:56:18 pm
okay! Men det er jo på vejen i alt fald! Hmm jeg har et par blueflame på min mums... 8) har du planer om et køb her i nærmeste fremtid? eler er du bare ved at sondere terrænet?
-jeg regner med at købe her inden jul!
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 21, 2007, 04:01:52 pm
okay! Men det er jo på vejen i alt fald! Hmm jeg har et par blueflame på min mums... 8) har du planer om et køb her i nærmeste fremtid? eler er du bare ved at sondere terrænet?
-jeg regner med at købe her inden jul!
Jeg overvejer faktisk stærkt en blueflame titanium med dobbelt afgang  :mrgreen: Men nu må vi lige se hvad det bliver til... Mht. plov forventer jeg også at købe inden jul - kunne være lækkert at gå og bakse lidt med i ferien.

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 21, 2007, 08:00:26 pm
lige præcis! -og særligt hvis der lige skal fixes lidt inden den kan males og monteres, ville det være rart hvis man har lidt fridage til det! Skriv når du hører noget!
Kennet
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 21, 2007, 08:04:54 pm
lige præcis! -og særligt hvis der lige skal fixes lidt inden den kan males og monteres, ville det være rart hvis man har lidt fridage til det! Skriv når du hører noget!
Kennet
Will do!  :thumbsup:

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: p-a efter November 22, 2007, 02:44:39 pm
Hej
Det var mig der i sin tid søgte gode råd angående montering af en plov fra Ricambi-Weiss.
Selve kvaliteten er ploven synes er ret god, men problemet er at de "beslag" der fulgte med ikke passede. På mototorens højre endte jeg med at få dem bukket og savet til så de kom til at passe. Det helt store problem var den venstre side hvor jeg ikke umiddelbart kunne finde velegnede steder at skrue den fast. Jeg fik så lavet en bolt med gevind der kunne monteres under motoren (der er ligesom en hul gang - muligvis til at løfte motorcyklen i?). Herpå kunne ploven så skrues fast. Det endte faktisk med at blive rimeligt godt. Det eneste minus er, at hullet til at checke olien i ikke sidder nøjagtigt hvor det skal.
Hvis der er nogen spørgsmal, så skriv endelig. Vil også lige få taget nogle billeder næste gang jeg har mulighed for det
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 22, 2007, 04:04:20 pm
Tak for svaret! Jeg ser frem til lidt billeder :D Hvis du evt. kigger på et af de links jeg har sat ind i det første indlæg, kan du se hvordan tyskeren har løst monteringsproblemet. Lyder umiddelbart som noget af det du har haft gang i.

Fulgte der egentlig beslag med?

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter November 22, 2007, 10:29:15 pm
Ja det ville være fint med billeder! Umiddelbart ser det jo ud til, hvis man følger mads's link, at beslagene er der, men at de ikke er blevet bukket rigtigt / eller måske slet ikke bukket i det hele taget!?

Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: p-a efter November 22, 2007, 10:51:52 pm
Der følger beslag med, men de består af nogle flade stykker metal med gevind i den ene ende. De ligner noget standart beslag der kunne følge med til hvad som helst, så de kan ikke umiddelbart bruges uden at de tilpasses først.

Jeg har vedhæftet et enkelt billede hvor man lige kan skimte et af beslagene.
Jeg skal nok få taget nogle nærbilleder af ploven og montagen, men det bliver ikke før jul, da SV'eren er opstaldet hos mine forældre i det mørke jylland....
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: p-a efter November 22, 2007, 10:55:57 pm
Her ses det jeg tidligere skrev, med at ruden til at checke olie i ikke helt passer med hullet i ploven. Det kan måske godt lade sig gøre at få det at passe, men det er ikke nogen nem opgave.
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 22, 2007, 11:18:01 pm
Tak for billederne!  :thumbsup: Var det ikke muligt at sætte skruerne i de fordybninger der er i ploven i forvejen, eller ville beslagene så slet ikke passe?

Hygge
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: p-a efter November 23, 2007, 10:38:21 pm
Nu passer beslagene ikke rigtigt i forvejen, så den bagerste ville man nok kunne tilpasse så den passer med fordybningen. Jeg kan ikke præcist huske hvordan det er med den foreste, men det vil formentlig kræve lidt mere bukke- og file-arbejde at få den til at passe.
Hvad gør du for øvrigt med hensyn til maling? De leveres grundede, så det med at få dem lakeret i den rigtige farve skal du selv klare. Jeg gjorde det at jeg bestilte malingen ved min lokale farvehandler (hvilket for øvrigt ikke var helt nemt, da de farvekoder man kan finde på nettet er de interne fra Suzuki og altså ikke de samme som farvehandlerne opererer med) og malede den i fatters garage. Den skulle males med en 3-komponent maling for at ramme den rigtige farve og det var lidt af en udfordring for en uerfaren lakerer....
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter November 23, 2007, 10:48:54 pm
Nu passer beslagene ikke rigtigt i forvejen, så den bagerste ville man nok kunne tilpasse så den passer med fordybningen. Jeg kan ikke præcist huske hvordan det er med den foreste, men det vil formentlig kræve lidt mere bukke- og file-arbejde at få den til at passe.
[/quote
Okay. Det lyder til at der er lidt arbejde i de beslag :D

Hvad gør du for øvrigt med hensyn til maling?
Jeg satser på at cyklen skal males om til foråret, så regner med at få ploven med der - men lige nu kniber det lidt med finanserne.

Hygge
Titel: købet en original på ebay!
Indlæg af: roadpilot efter November 26, 2007, 10:57:46 pm
Hej igen mads!

Hvis alt går vel -og jeg modtager varen skal jeg ikke købe hos R.W alligevel!

Jeg har købt en original plov på ebay! Helt ny og i den rigtige sølv farve så jeg slipper for at få den malet!
Bare til info :

 Jeg måtte af med 21 pund og så kommer portoen, hvilket jeg ikke ved hvad ender på endnu! -købte den for 5 minutter siden! :lol: men mon ikke jeg ender på omkring 300-350,- dkr

held og lykke med din ombygning
Titel: Re: købet en original på ebay!
Indlæg af: Mads efter November 27, 2007, 04:25:44 pm
Hej igen mads!

Hvis alt går vel -og jeg modtager varen skal jeg ikke købe hos R.W alligevel!

Jeg har købt en original plov på ebay! Helt ny og i den rigtige sølv farve så jeg slipper for at få den malet!
Bare til info :

 Jeg måtte af med 21 pund og så kommer portoen, hvilket jeg ikke ved hvad ender på endnu! -købte den for 5 minutter siden! :lol: men mon ikke jeg ender på omkring 300-350,- dkr

held og lykke med din ombygning

Hejsa

Det lyder ellers ikke som en tosset handel! :D Tillykke med det!! Jeg tror faktisk jeg så den her den anden dag :)

Hygge

P.S. Jeg har fortsat ikke fået svar fra Ricambi :whatever: :rolleyes:
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: roadpilot efter December 11, 2007, 09:32:24 pm
Hej igen Mads! Så fik jeg ploven hjem! Den er i super super stand og lige til at montere! Altså hvis jeg havde et sæt beslag! Jeg har lavet de to små beslag efter at have lånt et sæt at Simon fra klubben, men det store beslag som ligge rundt oliekøleren virker lidt besværligt også at få til at se pænt ud! Den kan nemlig stadig ses når det hele er monteret! Var hos Enghave i dag , pyha 180,- for et stykke bøjet metal! lidt meget når jeg har fået en hel plov for 28 pund! Håber du får din ricambi-weiss plov hjem i god stand!
Titel: Re: Erfarringer med Ricambi-Weiss.de?
Indlæg af: Mads efter December 16, 2007, 09:40:24 pm
Hej igen Mads! Så fik jeg ploven hjem! Den er i super super stand og lige til at montere! Altså hvis jeg havde et sæt beslag! Jeg har lavet de to små beslag efter at have lånt et sæt at Simon fra klubben, men det store beslag som ligge rundt oliekøleren virker lidt besværligt også at få til at se pænt ud! Den kan nemlig stadig ses når det hele er monteret! Var hos Enghave i dag , pyha 180,- for et stykke bøjet metal! lidt meget når jeg har fået en hel plov for 28 pund! Håber du får din ricambi-weiss plov hjem i god stand!
Hey

Det lyder ikke tosset :D Bortset fra det lidt peberede beslag.. Du burde jo lige tage en kopi, og så lave en lille bussines ved siden af - inden længe er du blevet millionær ;)

Jeg har lige bestilt undertray, så er nødt til at vente lidt endnu før jeg bestiller plov :( Økonomien er lidt presset...

Hygge