Forfatter Emne: Mærkning af mc, lovkrav?  (Læst 1649 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Big G

  • Sandt SVin
  • *****
  • Indlæg: 2419
  • se mig, spasser.....
Mærkning af mc, lovkrav?
« Dato: April 02, 2008, 11:37:10 am »
Hmm, er slet ikke blevet stoppet de sidste 15 år - er nok blevet for meget borgerdyr  :dead:
Men før den tid blev jeg altid kaldt til syn eller råbt ad, når ordensmagten skulle have et par ord med mig  :innocent:
Nogle bødeforlæg og en enkelt "konfiskation til fordel for statskassen", som der stod, er det vist blevet til  :mrgreen:
En gang, da Limfjordsbroen var oppe, havde jeg formastet mig til at mase mig op foran bilerne på min daværende Morini 500 Sport.
Normalt kunne jeg smutte imellem rækkerne af ventende biler, men da der holdt en bus og en lastbil side om side, måtte jeg smutte udenom (de dobbelt optrukne linier), for at komme helt op til broklapperne.
Det gik faktisk osse helt fint, men pludselig holdt Gert eller Helge lige ved siden af, og ytrede ønske om at tale med mig på den anden side.
På Snurrerundbysiden blev jeg belært om dobbelte optrukne linier, stoplinier, hasarderet kørsel og jegskalkommeefterdig.
"Og hvad er det så for een" spurgte han så, da han endelig havde fået vejret igen.
"Det er en Morini" svarede jeg.
"Jamen, det står ingen steder, og det skal stå på den" bryskede han igen.
"Jo jo, det står lige dér" svarede jeg, og pegede på de bittesmå bogstaver på speedometerskiven.
SÅ tændte han helt vildt af ¤%#"#¤%¤#, og sendte mig efterfølgende et enormt bødeforlæg på 250,- ... :lmao:

Jeg fandt lige noget i en gammel tråd. Hvor policen hævder at det SKAL stå på cyklen, hvad det er for en. Er det korrekt? kan ikke finde det i div. love.
KiloSVin K7 nøgent, VZ800 Marauder 1999 Chrommonster....

Trevize

  • Roadracer
  • ****
  • Indlæg: 441
  • bike: SV650SK6
Re: Mærkning af mc, lovkrav?
« Svar #1 Dato: April 02, 2008, 01:21:44 pm »
Jeg kan linke lidt til den officielle information der findes om emnet.

Første link er til Retsinformation og de giver en mere overordnet men dog gældende beskrivelse.
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=49848#K5

Hernæst er det Færdselsstyrelsen:
http://www.fstyr.dk/sw22273.asp

Færdselsstyrelsen har et PDF dokument (1.4mb) der beskriver i detaljer alt hvad hjertet begærer. Der er 192 sider og det er desværre ikke så logisk bygget op. Feks står krav til de forskellige typer udstyr til motorcykel flere steder.
http://www.fstyr.dk/graphics/Synkron-Library/Faerdselsstyrelsen/Dok/Koeretoejer/Detailforskrifter/DFK2007.pdf

Håber det hjalp lidt :)
« Senest Redigeret: April 02, 2008, 01:25:30 pm af Trevize »
"Brannigan's Law is like Brannigan's love, hard and fast."

Big G

  • Sandt SVin
  • *****
  • Indlæg: 2419
  • se mig, spasser.....
Re: Mærkning af mc, lovkrav?
« Svar #2 Dato: April 02, 2008, 02:42:45 pm »
Takker....ser dog ud til at det rækker med den lille mærkeplade ned på stellet, da der ikke står noget om størrelse.
KiloSVin K7 nøgent, VZ800 Marauder 1999 Chrommonster....

Kondi

  • Sandt SVin
  • *****
  • Indlæg: 887
Re: Mærkning af mc, lovkrav?
« Svar #3 Dato: April 02, 2008, 05:57:46 pm »
Gsx1300R? Nej hr. betjent - det ER altså en GS500!
Sv1000sK6, grå, fuldkåbe, K&N, PC3, Akrapovic

Tidligere kørt:
Triumph Daytona 675, 2007 i den hurtige farve; rød! :angel:
Sv650s K6, PowerCommander III USB, PiperCross filter, Fuldt MIVV-system, Miniblink, Puig-hugger, Org. bundkåbe, Fender Eliminator

Big G

  • Sandt SVin
  • *****
  • Indlæg: 2419
  • se mig, spasser.....
Re: Mærkning af mc, lovkrav?
« Svar #4 Dato: April 02, 2008, 06:21:37 pm »
Gsx1300R? Nej hr. betjent - det ER altså en GS500!
nemlig  :afro:,
KiloSVin K7 nøgent, VZ800 Marauder 1999 Chrommonster....